مطالعات جدیدی از انجمن سرطان آمریکا، نشان داده است در سال‌های اخیر، مهم‌ترین عامل مرگ و میر در کودکان زیر 15 سال، پس از تصادفات، سرطان بوده است و آمار آن نیز در حال حاضر رو به افزایش است. یکی از عوامل رایج ابتلا به سرطان در کودکان زیر 15 سال، رشد بی سابقه آلودگی هوای تولید شده توسط وسایل نقلیه و ترافیک و میزان تماس با آن است. برخی از تحقیقات انجام شده در کشور دانمارک، نشان داده‌اند که تماس حتی با مقادیر بسیار کمی‌از آلودگی هوا در گذر زمان، منجر به بروز سرطان در بزرگسالان می‌شود و اخیرا تحقیقات دیگری اثبات کرده‌اند که آلودگی هوا به خصوص آلودگی هوای حاصل از سوخت وسایل نقلیه، در کودکان نیز یکی از عوامل موثر در بروز انواع سرطان است.

آلودگی هوای حاصل از ترافیک چیست؟
آلودگی هوای حاصل از ترافیک شامل آلاینده‌های تولید شده توسط ماشین‌ها و کامیون‌ها می‌شود. بخش اعظم این آلودگی حاصل از دود خارج شده از اگزوز ماشین‌هاست، اما عوامل دیگری نیز در ایجاد آلودگی هوای ترافیکی دخیل هستند، برای مثال، مقادیری گرد و خاک از ترمز خودروها، لاستیک‌ها و سطح جاده در هوا پراکنده می‌شود. ذرات معلق مانند کربن سیاه، ذرات معلق ریز و فوق ریز و گازهایی مانند دی اکسید نیتروژن، مونوکسید کربن و ترکیبات آلی فرار، از رایج‌ترین آلاینده‌های ترافیکی هستند.
بورد تخصصی منابع آب و هوایی کالیفرنیا می‌گوید ذرات معلق دیزلی می‌توانند باعث آسیب به DNA و ابتلا به سرطان گردند. ترکیبات آلی فرار نیز بر اساس گزارشات شرکت کنترل کیفیت هوا از عوامل سرطان هستند. ترکیبات آلی فرارِ سرطان زا معمولا در آلودگی هوای حاصل از ترافیک موجود هستند و شامل مواردی مانند فرمالدئید، استالدئید، بنزن و … می‌شوند. ترکیبات آلی فرار نقش بسیاری در شکل گرفتن آلودگی هوای اوزونی نیز دارند.

نزدیکی بیش از حد به بزرگراه‌ها و اتوبان‌ها
تحقیقات انجام شده در مرکز مطالعات ذرات معلق کالیفرنیای جنوبی، نشان داده‌اند که میزان ذرات معلق در شعاع 300 متری اتوبان‌ها، شدت بسیاری دارد و متاسفانه بسیاری از آپارتمان‌ها و مدارس به علت عدم وجود استاندارد شهرسازی مبنی بر عدم ساخت منازل و مدارس در نزدیکی اتوبان‌ها، در این مناطق واقع شده‌اند.

خطر ابتلا به سرطان برای کودکان
یکی از مطالعات جدید دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس نشان داده‌اند بین آلودگی هوای حاصل از ترافیک و سرطان کودکان، ارتباط مستقیمی وجود دارد. این مطالعه که به انجمن سرطان آمریکا ارائه شده بود، بین آلودگی هوای ترافیکی و 3 سرطان رایج در خردسالان از جمله سرطان خون، چشم و سلولی، ارتباط مستقیمی ‌را تایید کرد.
محققان 3590 کودک مبتلا به سرطان را تحت مطالعه قرار دادند و تمرکز خود را بر تماس مادران با آلودگی هوا در طول دوران بارداری گذاشتند. زیرا دریافته بودند که برخی از سرطان‌های مختص دوران کودکی زمانی که کودک در رحم است، ایجاد می‌شود. آن‌ها استنشاق آلودگی حاصل از ترافیک و تماس با آن در یک سال اول زندگی را مورد مطالعه قرار دادند و متوجه شدند ارتباط مستقیمی بین تماس با آلودگی هوا و افزایش 4 درصدی خطر سرطان خون، 19 درصد سرطان چشم و 17 درصد سرطان سلولی وجود دارد.

پیشگیری 
از آنجایی که نقل مکان به محلی دور از آلاینده‌های ترافیکی کار محتمل و آسانی نیست، نیاز به استفاده از راهکارهای مکمل دیگری مطرح می‌شود. برخی از راهکارهای ممکن برای کاهش آلودگی هوای حاصل از ترافیک در زیر شرح داده شده‌اند:

1. سعی کنید برای رسیدن به مدرسه از راه‌های کم ترافیک تری استفاده کنید تا مدت زمان کمتری در تماس با آلودگی هوا قرار بگیرید.

2. از یک دستگاه تصفیه هوای خودروی استاندارد استفاده کنید. توجه داشته باشید که یک دستگاه تصفیه هوای خودروی مناسب باید از مکانیزم فیلتراسیون هپا و کربن اکتیو استفاده کند و از هیچ روش جانبی مانند تولید یون و اوزون بهره نگیرد.

3. مدارسی که در مناطق با غلظت بالای آلودگی هوا واقع شده‌اند، باید تا حد امکان از سیستم‌های تصفیه هوای استاندارد برای محیط‌های داخلی در کلاس‌های خود استفاده کنند.
سعی کنید در منزل، با بستن در و پنجره‌ها در ساعات اوج ترافیک، تماس کمتری با آلودگی هوا داشته باشید. همچنین استفاده از یک دستگاه تصفیه هوای خانگی مناسب می‌تواند آلودگی محیط داخلی شما را به طرز قابل توجهی کاهش دهد.