سازمان جهانی بهداشت در سال 2017 گزارشی مبنی بر بالا بودن آمار مرگ و میر کودکان زیر 5 سال، به علت آلودگی هوا، منتشر کرد. بر اساس این تحقیق، در هر 4 مورد از مرگ کودکان زیر 5 سال، بیش از یک مورد بر اثر تماس با هوای آلوده اتفاق میفتد. سایر معضلات زیست محیطی مانند آب آلوده، تماس با دود سیگار، و آلودگی هوای داخلی نیز در گزارشات سازمان جهانی بهداشت به کرات دیده شده و موجب مرگ سالانه بیش از 1.7 میلیون کودک زیر 5 سال می شوند.
دکتر مارگارت چان، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت، می گوید: کودکان در حال رشد، به نسبت بزرگسالان، اعضا و سلول ها و سیستم ایمنی بسیار ضعیف تری دارند. به همین علت، کودکان از زمانی که در رحم مادر هستند در معرض آلودگی های زیست محیطی قرار می گیرند. این موضوع خطر تولد زودرس را افزایش می دهد. پس از تولد، تماس نوزادان با آلودگی هوای داخلی، آلودگی هوای کلی و دود تنباکو، خطر ابتلا به بیماری های تنفسی و آسم و آلرژی را در آن ها بالا می برد. در صورتی که کودکان در این سن با آلودگی هوا تماس مداوم داشته باشند، خطر ابتلا به امراض مادام العمری مانند بیماری قلبی، مغزی و سرطان در آن ها به شدت افزایش می یابد.
دکتر ماریا نیرا، مدیر گروه بهداشت عمومی سازمان جهانی بهداشت، می گوید: عواملی مانند عدم بازیافت و دفن بهداشتی پسماندهای خاص الکترونیکی مانند موبایل های قدیمی، خطرات جدیدی هستند که می توانند موجب ایجاد آسیب های ریوی، سرطان و کاهش بهره هوشی در کودکان شوند. تولید این پسماندها بر اساس پیشبینی ها بین سال های 2014 تا 2018 19 درصد رشد خواهد داشت.
بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی مهم‌ترین عوامل مرگ‌ومیر کودکان زیر 5 سال در سراسر جهان شامل عفونت‌های تنفسی و ذات‌الریه، عدم دسترسی به آب آشامیدنی سالم و بروز بیماری‌های گوارشی، تولد زودرس نوزادان، حوادث (غرق‌شدگی و سوختگی) و بیماری مالاریا است.
مهم ترین عامل مرگ و میر در کودکان زیر 5 سال، بر اساس گزارشات سازمان جهانی بهداشت، آشامیدن آب آلوده و ابتلا به بیماری های گوارشی، مالاریا، غرق شدگی و سوختگی و عفونت های تنفسی است. از میان این عوامل، بیماری های تنفسی و ریوی، به خصوص ذات الریه، بیشترین قربانی را می گیرد. سالانه 1 میلیون کودک بر اثر ابتلا به ذات الریه جان خود را از دست می دهند. همچنین سالانه 1.7 میلیون کودک به علت آلودگی های محیط زیستی از بین می روند. از این آمار، 570.000 مورد بر اثر آلودگی هوا اتفاق میفتد.